ÇAMAŞIRLAR YIKANIRKEN NEDEN YIRTILIR

22 Aralık 2014 Pazartesi

 

Pek çok çamaşır makinesinde çamaşırlar yıkanırken yırtılıyor şikayetleri bilinmektedir. Bu sorun, tambura bozuk para, düğme gibi yabancı cisimler takıldığı için ortaya çıkıyor olabilir. Giysiler üzerindeki yapışkan kalıntılar 1000 devirin üzerindeki yıkama programlarında giysilerin yırtılmasına sebep olabilir. Çamaşır makinesine konulan çamaşır miktarının belirtilen kapasitenin üzerinde olmamasına dikkat edin. Eğer aynı sorun bir sonraki yıkama programında da devam ederse, teknik servis uzmanlarınla irtibat kurmanız önerilir. Ayrıca körük lastiğinde problem olabilir, lastikle tambur arasında boşluk kalmış olabilir.(tambur ağzı yamulmuşsa).  Elinize kilotlu çorap alıp tamburun iç yüzüne sürtün, belki tambur delikleri dışa dönmüşse çamaşırlara takılıp yırtıyor olabilir tambur deliğini içe çakarak düzeltebilirsiniz.

Çamaşırlar yıkanırken yırtılıyor diyorsanız; bu sorun kazan içinde kaçan bazı metal paraların (tokanın)kazanın iç kısmına zarar verirse ondan kaynaklanabilir. Kazanın içini elinizle kontrol edin  kazan sağlam ise  kazan ve ön kapak arasında bulunan körük lastiği özeliğini kaybedip arasının açılmasından kaynaklanır açılan araya çamaşırlarınız yıkanırken sıkışır ve kazan dönme esnasında çamaşırınıza zarar verir. Bu sorunun çözülmesi için körük lastiğini değiştirmeniz fayda sağlayacaktır. Ayrıca deterjanlar kumaşı yırtacak ya da delik açacak herhangi bir hammadde içermezler. Bunun en yaygın sebebi hasar görmüş kumaş lifleridir. Bu nedenle de yırtılma görülebilmektedir. Kazandaki bir hasardan iç kazan ve dış kazan arasında kalan bir cisimden birde kapı önünde bulunan körük lastiğinin zamanla özelliğini kaybedip arasının açılmasından kaynaklanır. Lastiğin arasına sıkışan elbiseler dönme esnasında yırtılır.

Eğer çamaşırlarınız yıkarken yırtılıyorsa servis çağırmadan önce sizin yapabileceğiniz birkaç şeyi gözden geçirmeniz gerekir. Bunlardan bir tanesi çamaşırların daha önceden yıpranmış olup olmamasıdır. Eğer yıkadığınız çamaşır yıpranmış ise sıkma esnasında yüksek devirden dolayı yırtılmış olabilir. Bir diğer gözden geçirilmesi gereken unsur ise makinenizin programını ayarlarken çamaşıra göre sıkma devrini ayarlamaktır. Eğer hassas bir çamaşır için 1000 devirlik bir sıkma programı ayarlamış iseniz çamaşırın yırtılma olasılığı artar. Çamaşır makinesinin çamaşırları yırtmasındaki teknik nedenler ise ikiye ayrılır tambur arızası ve körük lastiği arızasıdır. Tambur adlı parça yani iç kazan üzerinde her hangi bir çapak olmuş ise veya kazan içine tel gibi yabancı bir parça kaçmış ise çamaşırlar yırtılabilir. Böyle bir durumda ilk olarak tambur içinde çapak olup olmadığı kontrol edilir daha sonra ise iç kazan ile dış kazanın arası kontrol edilerek yabancı bir cisim olup olmadığına bakılır. Körük lastiği adlı parça ise zamanla yıprandığı için bollaşır ve tambur ile dış kazanın arasında kalan boşluğa çamaşırları sıkıştırır böylelikle çamaşırlar yırtılabilir.

Değerli bilgileri için Sancaktepe Arçelik Servisi ve çalışanlarına teşekkür ederiz.