Arçelik 6233 Bulaşık Makinem Su Kaçırıyor

9 Mayıs 2017 Salı

 

Arçelik 6233 bulaşık makinem tüm bulaşıkları sorunsuz şekilde yıkıyor. Bulaşıklarımızın dizilişinden, kullandığımı makine deterjanına kadar her şeyi dikkatli uyguluyor ve gözüm gibi baktığım bulaşık makinem geçenlerde alt kısmından su kaçırmaya başladı. Herkesinde bildiği gibi bulaşık makinesi, beyaz eşyada en pahalı cihazlardan birisi ve bu sorun yüzünden makineyi yenilemek ilk tercihim olmadı. Bu yüzden bulaşık makinesi neden alttan su kaçırabilir, buna ne neden olur ve nasıl çözülebileceği konusunda araştırma yapmaya başladım. Normal şekilde bulaşıkları yıkayan ve sıkma işlemini de yaparak, herhangi bir sorun yaşamadan programı tamamlayan bulaşık makinesi, en son alt kısımdan su bırakıyor. Her ne kadar teknik bilgi sahibi olmasam da bu durumun hem ciddi bir sorun olduğunu hem de zamanla bulaşık makinemde ciddi problemler açabileceğini bildiğimden hemen çözüm arayışına girdim.

 

Makinenin alt kısmından gelen su az miktarda olmadığı gibi bulunduğu bölgeyi adeta gölet haline getiriyordu. Biraz uğraşmam gerekse de aslında çok basit bir işlemle bulaşık makinemin su kaçırma probleminin neden kaynaklandığını ve nasıl çözüleceğini buldum. Bu çözümü bulmamda ise internetteki araştırmalarım sırasında denk geldiğim Caddebostan Arçelik Servis çok yardımcı oldu. Sadece benim kullandığım Arçelik 6233 bulaşık makinesinde değil tüm modellerde ve hatta diğer tüm bulaşık makinesi markalarının kullanıcılarında da bu sorun sıklıkla görülebiliyormuş. Üstelik genellikle kullanıcıdan kaynaklı yaşanan bir sorunmuş.

 

Bende her ne kadar iyi baktığımı düşünsem de düzenli temizlik ve bakımını yapmıyordum. Aynı zamanda da Kozyatağı Arçelik Servisi yetkililerin detaylı bilgilendirmesi sayesinde bende bulaşıkları olması gerektiği gibi bulaşık makinesine koymadığımı öğrendim. Tüm bunlar üst üste gelince bulaşık makinesinin su tahliye pompası ve su tahliye hortumunda kısmi tıkanıklıklar oluşmuş.

 

Bu sorunu, makinenin alt bölümündeki su tahliye pompası ve filtresinin olduğu yeri açıp, tıkanmaya neden olan tüm kirleri temizledim. Daha sonra makineyi yerinden çekerek, arkasındaki su tahliye pompasını söktüm ve bir tel yardımıyla su altında iyi bir şekilde temizledim ve tıkanmayı giderdim. Şimdi bulaşık makinesi hiç su kaçırmadan normal şekilde yıkamayı yapıyor. Benim uyguladığım yöntemle sorunu gideremeyenler, Samandıra Arçelik Servis platformuna ulaşarak, gerçekten profesyonel nitelikte yardım alabilir.