Kombi Sıcak Su Ayarı Nedir? Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır? Sıcak Su Ayarı Kaçta Olmalı?

9 Mart 2022 Çarşamba

 


Kombiler, her ortamda ekonomik, steril ve kaliteli bir şekilde ısınma ihtiyaçlarının karşılanabilmesine yardımcı oluyor. Gelişmiş teknolojileri ile en geniş mekanlarda dahi ısınma ve sıcak su ihtiyacını kolayca karşılamaya yardımcı olan kombiler, günümüzde yaygın olarak kullanılıyor. Kombi teknolojisinin yaygınlaşmasıyla beraber kullanımına ilişkin sorunların oluşması da doğal olarak artış gösteriyor. Özellikle kombi kullanımında performans sorunları veya hataları Sultanbeyli Arçelik Servisi merkezimizde çok sık başvurusu bulunan kombi arızaları arasında yer alıyor. Kombi cihazlarında sıcak su ayarı ile ilgili olarak çok sık şekilde sorunlarla karşılaşılması gözlemleniyor.

Kombi Sıcak Su Ayarı Ne İşe Yarar?

Evdeki hem sıcak su hem de ısınma ihtiyacını aynı cihaz üzerinden karşılamayı sağlayan kombilerde, sıcak su ayarı çok önemlidir. Çünkü kombiler mekan içerisindeki ısıtmayı da yine sıcak su aracılığıyla gerçekleştirir. Bu nedenle de kombinin sıcak su ayarının doğru ve hassas şekilde ayarlanması, ortam sıcaklığının düzenlenmesi noktasında önemli bir etkiye sahiptir. Kombinizin sıcak su ayarı ile sadece musluktan kullanacağınız suyun sıcaklığını değil, ortam sıcaklık derecesini de belirlemiş olursunuz.

Kombi Sıcak Su Ayarı Nasıl Yapılır?

Kombinizdeki sıcak su ayarını basit şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Gelişmiş teknolojiye sahip olan kombilerin ön panellerinde sıcak su ayar düğmesi bulunur. Sıcak su ayar düğmesinin saat yönünde döndürülmesi ile sıcaklık su derecesinin arttırılması mümkündür. Saat yönünün aksi istikametinde ise su sıcaklık derecesi düşürülebilir. Yeni nesil kombi modellerinde bu sıcak su ayar düğmesi tuşlu formdadır. Bu çerçevede su sıcaklığını arttırmak için “+” tuşu, düşürmek için ise “-“ tuşu kullanılır. Kontrol panelindeki sıcak su ayar düğmesinden yapacağınız ayarın kombinizce uygulanmaması halinde ise profesyonel destek için Sarıgazi Arçelik Servisi merkezimize başvuruda bulunmalısınız.

 Kombi Sıcak Su Ayarı Arızası Nasıl Giderilir?

Kombinizin kontrol panelinde yaptığınız sıcak su ayarının uygulanmaması durumunda teknik bir arıza söz konusudur. Samandıra Arçelik Servisi teknikerlerimiz tarafından kombinizin sıcak su ayar düğmesi, program aygıtı, termostat ve ateşleme sistemi bileşenlerine istinaden gerekli kontroller yapılarak, arızalı olan parça tespit edilir. Tespit edilen arızalı parça için öncelikle onarım işlemi gerçekleştirilse de yetersiz kalması veya kaliteli çözüm oluşturmaması durumunda orijinal yedeğiyle parça değişimi gerçekleştirilir.