AegAltusArçelikAristonBekoBeyaz EşyaBoschElectroluxFaydalı BilgilerGenelHotpointİndesitProfiloSamsungSiemens

Çamaşır Makinesinde Yastık Yıkama Önerileri

Günlük yaşantıda en son ulaştığımız yer olarak tabir edebileceğimiz yatağımızda kullandığımız yastıklar hem rahatlık hem de sağlık açısından çok önemli faktörlerdir. Özellikle de yastık temizliği çok önemli hususların başında gelir. Genel olarak düzenli şekilde çamaşır makinesinde yastığın kılıflarının sık sık yıkanması gibi bir durum söz konusu olsa da zaman içerisinde yastıklarda sorunlar oluşmaya başlayabilir. Pamuk veya yün yastıkların temizliği silikon veya elyaf yastıklara oranlar ile daha uzun süreler temizlenmeden kullanımı gerçekleştirilebiliyor. Ancak zaman içerisinde yastığımızı uzun süreler, kullanmamız nedeni ile yastıklar çabuk kirlenebildiği gibi kötü koku oluşumu da oluşabiliyor. Bu yüzden çamaşır makinesinde bu yastıkların yıkanması gerekli olabiliyor. Ancak makinede yıkanacak yastıklarda kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. Çünkü makinedeki yastıkların oluşturabileceği ciddi ağırlık ve denge problemleri makineye zarar verebilir.

 

Yastığınızı çamaşır makinenizde yıkayacağınız zaman içerisine alacağı su ile birlikte artacak hacim ve ağırlık kapasitesini göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden özellikle çamaşır makinesindeki yastık yıkamada yapılan en ciddi hatalardan birisi de bu konuya ilişkindir. Birden fazla yastığın aynı anda çamaşır makinesinde yıkanması bu sebep ile ciddi bir risk oluşturabiliyor. Ancak tek başına yıkanan yastıkların iç kısımlarındaki unsurların tek bir tarafa doğru toplanması, tek bir yönde ağırlık oluşturur. Bu durumda makinenin yıkama programı sırasında çok fazla denge kaybı yaşamasına neden olur. Bunun sonucunda da çamaşır makinenizin amortisör ve yay parçaları başta olmak üzere iç aksamında ciddi sorunların oluşmasına neden olur. Ayrıca makineniz çalışma esnasında çok fazla gürültü çıkartır ve hatta yerinden dahi oynayabilmesi bile mümkündür.

 

Türüne Göre Makinede Yastık Yıkama Önerileri

 

Farklı yastık türleri, çamaşır makinesinde yıkanırken mutlaka özelliklerine göre yıkanmalıdır. Çamaşır makinesinde yıkanmaması gereken bazı yastık tipleri bulunur. Bunlar visco yastık ve yün, pamuk yastık tipleridir. Çamaşır makinesinde yıkanabilecek yastık tipleri ise elyaf ve silikon yastık tipidir.

 

Çamaşır makinesinde elyaf ve silikon yastıkların yıkanması için tercih edilebilecek uygun yıkama programı sıcaklığı 30 derecedir. Ayrıca tüm yastıkların tek tek yıkanması hem yastığın özelliğini yitirmemesi hem de makineye zarar verilmemesi açısından çok önemlidir. Eğer çamaşır makinenizde buna bağlı sorunlar meydana gelir ise 7 gün 24 saat kesintisiz olarak Arçelik Servisi iletişim hattımızdan destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir